Co na wypadanie włosów?

wypadanie włosówwypadanie włosówŁysienie to z reguły męski problem, związany z ich uwarunkowaniami genetycznymi oraz testosteronem. O ile można uznać, ze łysi mężczyźni są męscy i seksowni, to o łysej kobiecie powiedzieć tego się nie da. Shinead O'Connor to wyjątek potwierdzający regułę.

 

Co prawda całkowite wyłysienie, nie będące skutkiem np. chemioterapii to u kobiet niezwykła rzadkość. Znacznie częściej spotykane są łagodne objawy tego schorzenia, takie jak wypadanie i przerzedzenie włosów. Główną przyczyną łysienia u kobiet są zaburzenia hormonalne. Nadmiar androgenów (hormonów płciowych) może doprowadzić do wielu niekorzystnych zmian w organizmie, m. in. do łysienia typu męskiego.

 

Inne przyczyny nadmiernego wypadania włosów to zła dieta, stres, ewentualnie działania mechaniczne, takie jak niewłaściwe czesanie lub upinanie włosów. Należy jednak pamiętać, że wypadanie niewielkiej ilości włosów jest sprawą naturalną. Niepokojąca jest sytuacja, gdy wypada ich ponad sto w ciągu doby.

 

Jak leczyć nadmierne wypadanie włosów?

 

Nie znaleziono jeszcze metody, która by w 100% pozwoliła zatrzymać proces łysienia androgenicznego. Jednakże istnieją terapie, dzięki którym można ograniczyć widoczne skutki schorzenia. Podstawową metodą leczenia wypadania włosów u kobiet jest leczenie hormonalne. Stosuje się również leczenie z zastosowaniem preparatu minoksydyl, który zapobiega miniaturyzacji mieszków włosowych. Dobroczynne działanie ma także suplementacja stosowana wewnętrznie oraz miejscowo na skórę głowy. Współczesna medycyna estetyczna rozwinęła specjalny sposób odżywiania tej sfery za pomocą mezoterapii.

 

Mezoterapia skóry głowy

 

W przeciwdziałaniu łysieniu niezastąpiony jest zestaw witamin i mikroelementów, zawierający np. krzemionkę organiczną lub czynnik wzrostu, który usprawnia krążenie w obszarze skóry głowy i regeneruje strukturę włosa. Wstrzykiwanie w owłosioną skórę głowy preparatów odżywiających włosy w znacznym stopniu zapobiega łysieniu, a nawet może spowodować odrost włosów. W trakcie wstrzyknięć pacjent może odczuwać dyskomfort, jednak korzystne efekty mezoterapii powodują, że w gabinetach medycyny estetycznej nie brak chętnych na ten zabieg.