W lecie byliśmy szczególnie narażeni na infekcje grzybiczne. Wszystko za sprawą przebywania w miejscach masowego odpoczynku, gdzie niestety nie każdy turysta odpowiednio dbał o stopy. Grzybicy przysporzyć mogą nam nie tylko inni ludzie, ale i my sami, jeśli na przykład nosimy nieprzewiewne buty ze sztucznych materiałów.

Jak uniknąć grzybicy stóp?

Stosując się do kilku prostych reguł unikniesz problematycznego wyglądu i zapachu stóp. Wystarczy, że nie będziesz pożyczać i przymierzać cudzych butów. Nie trzeba chyba wspominać, że nie warto kupować obuwia z drugiej ręki, czyli tak zwanych butów z second handu.

Do niemal każdego typu obuwia noś lekkie, przepuszczające powietrze i nieuciskające naczyń krwionośnych skarpetki, z naturalnych materiałów. Kiedy korzystasz z basenu, czy też prysznica przebywając w kurorcie lub hostelu, nigdy nie zapominaj o klapkach. W nich zresztą warto chodzić nie tylko po kąpieli, ale również w trakcie korzystania z obiektów należących do ośrodka turystycznego. Na koniec nieoceniona jest oczywiście pielęgnacja- stosuj preparaty, które zadbają o odpowiednie nawilżenie stóp, ale nie wywołają ich nadmiernej potliwości ułatwiającej rozwój grzybów. Szczególnie polecamy kremy z serii Sensual Body Laboratorium Kosmetyczne Joanna.

WIĘCEJ

Masło shea jest ciekawym składnikiem, który posiada kilka nazw. Ukrywa się między innymi pod hasłami: Masłosz Parka, masło Karite, czy też Butyrospermum Parki.

Jak uzyskać masło shea?

Masło shea pozyskuje się w procesie wytłaczania ziaren z afrykańskiego drzewa, zwanego Vitallaria paradoxa. Wyodrębnione nasiona są poddawane całemu szeregowi działań mechanicznych, w trakcie których następuje ich dogłębne oczyszczane. Uzyskane w ten sposób masło ma lekko żółtawo-zielony kolor oraz bardzo wyrazisty zapach. Od środków, które widzimy na sklepowych półkach różni je zwykle kolor i konsystencja. Postać rafinowana kosmetyku jest biała lub delikatnie żółtawa, choć równie dobrze może przybrać inny koloryt, jeśli masło shea wzbogaci się na przykład o kokos lub pomarańczę.

WIĘCEJ

Wiotka skóraUtrata idealnej gładkości i jędrności skóry może mieć różne przyczyny. Kobiecy brzuch jest najbardziej narażony na zwiotczenie tkanek ze względu na znaczne rozciągnięcie skóry podczas ciąży. Częstą przyczyną jest też nagłe schudnięcie u osób, które borykały się z nadwagą. Na skutek ćwiczeń, diety lub zabiegów estetycznych zbędne kilogramy znikają, ale pozostaje problem w postaci obwisających fałdów „luźnej” skóry.

Dlaczego skóra staje się „luźna”

Wiotczenie skóry uzależnione jest zarówno od czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wewnętrzne uwarunkowania, takie jak wiek, płeć oraz poziom hormonów, wpływają na strukturę i wygląd skóry i mogą znacznie obniżyć stężenie kwasu hialuronowego. W efekcie dochodzi do widocznej utraty gęstości naskórka. Ponadto czynniki zewnętrzne, z których najbardziej niebezpieczne są promienie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska, leki i palenie papierosów, przyspieszają utratę elastyczności tkanek.

 

WIĘCEJ

Nie opalaj się na czerwonoNie opalaj się na czerwonoPowstawanie opalenizny jest reakcją obronną skóry na oddziaływanie promieni słonecznych. Pod wpływem oddziaływania promieni ultrafioletowych melanocyty produkują melaninę, żeby się przed nimi zabezpieczyć. Melanina stanowi barierę chroniącą niżej położone warstwy skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Im intensywniejsze jest działanie promieni słonecznych, tym więcej skóra wytwarza melaniny i powstaje opalenizna.

Witamina D

Przekonanie o tym, że przebywanie na słońcu jest zdrowe, jest w pewnym stopniu uzasadnione, ponieważ promieniowanie UV jest konieczne do produkcji witaminy D. Witamina D odpowiada za prawidłową budowę kości, a jej niedobór sprzyja powstawaniu krzywicy i osteoporozy. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego metabolizmu witaminy D niezbędne są jedynie niewielkie dawki ultrafioletu.

 

WIĘCEJ

TanoreksjaTanoreksjaNie tylko alkohol, papierosy i narkotyki są niebezpieczne. Można się również uzależnić od z pozoru niewinnej czynności, jaką jest… opalanie. Co więcej, nałogowe przebywanie na słońcu lub w solarium, czyli tanoreksja, grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Powoduje oparzenia, zmarszczki, a nawet złośliwego raka skóry. Jeśli czekoladowe zabarwienie ciała jest dla ciebie niezwykle ważne, przeczytaj z uwagą poniższy tekst.

WIĘCEJ