Jak zachować młodość skóry

Jak zachować młodość skóryJak zachować młodość skóryNurt anti-aging zrewolucjonizował spojrzenie na upływ czasu i proces starzenia się. Dobrodziejstwa technologii i medycyny estetycznej oraz przemiany społeczne sprawiają, że dziś wiek jest definiowany według stanu ducha, a nie metryki. Atrakcyjna pięćdziesięciolatka w dyskotece? Nic dziwnego. Czterdziestoletnia modelka? Przykłady pokazują, że to możliwe. Nie trzeba więcej zamartwiać się zmarszczkami, gdy można spowolnić bieg biologicznego zegara. Wystarczy przestrzeganie kilku prostych zasad.

Woda - nawilżanie skóry

Podstawą diety zapewniającej utrzymanie zdrowej i młodej skóry jest woda. Woda nawilża komórki skóry od wewnątrz, eliminuje toksyny z organizmu i zapobiega zaparciom. Odpowiedni poziom nawodnienia skóry pomaga zmniejszyć zmarszczki, a także eliminuje wypryski i zaskórniki. Zalecane dzienne spożycie wynosi minimum osiem szklanek płynów dziennie. Oczywiście najzdrowsza jest czysta, niegazowana woda.

Dieta – „witaminy na skórę”

Aby skóra była piękna i młoda, musi być odpowiednio karmiona. Dla zachowania pięknej i młodej skóry ważna jest zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w owoce i warzywa oraz białko. Skóra potrzebuje witamin, zwłaszcza C, E, A, K i B, a także minerałów i aminokwasów, które są podstawowym budulcem białek. Jednymi z najważniejszych dla urody składników są witamina A i E. Witamina A, zawierająca dobroczynny retinol, wpływa na prawidłowy rozwój komórek i odpowiada za zdrowy wygląd cery. Jej niedobór może prowadzić do wysychania skóry oraz przedwczesnego pojawienia się zmarszczek. Z kolei witamina E jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, zwalczającym szkodliwe wolne rodniki. W przypadku niedoborów zalecane są suplementy diety zawierające kompleks witamin i minerałów[1].

Sen – regeneracja komórek

Optymalna ilość snu to 7 do 8 godzin, w przypadku nastolatków i młodych ludzi. Osoby starsze potrzebują nieco krótszej dawki snu do pełnej regeneracji

Sen to czas, kiedy organizm odpoczywa, a komórki regenerują się i odbudowują. Najważniejsza jest druga faza snu zwana Deltą, stanowiąca około jedną trzecią snu w nocy. W fazie Delta stwierdza się maksymalne stężenia hormonów, które pobudzają proces odnowy komórek. W tym czasie odbywa się głęboka regeneracja struktury skóry. Hormon snu, melatonina, jest silnym antyutleniaczem, dlatego gdy śpimy, organizm eliminuje wolne rodniki, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia. Chroniczny brak snu sprawia, że wzrasta poziom kortyzolu – hormonu stresu, co przyczynia się do zwiększonej podatności na choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, i przyspiesza starzenie się.

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Nawet najdroższy krem nie przyniesie efektu, jeśli nie będzie odpowiednio dobrany do rodzaju cery. Dlatego zakup kosmetyków powinna poprzedzić konsultacja z dermatologiem lub doświadczoną kosmetyczką, którzy określą rodzaj cery, jej problemy i potrzeby. Jest to niezwykle ważne ponieważ kremy, peelingi, maseczki i inne zabiegi dermokosmetyczne dla cery suchej oparte są na zupełnie innych składnikach niż preparaty dla cery tłustej. Konieczne jest także uwzględnienie specyficznych schorzeń skóry, takich jak np. przebarwienia, trądzik czy rozszerzone naczynka.

Ochrona przed słońcem

Przed promieniowaniem ultrafioletowym trzeba koniecznie się zabezpieczać, stosując kremy i balsamy z filtrem ochronnym.

Słońce jest źródłem poprawiającej nastrój witaminy D, dlatego tak bardzo lubimy wygrzewać się w jego promieniach. Niestety dobroczynny wpływ światła słonecznego jest związany ze szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB, które mogą znacznie przyspieszyć proces starzenia, a nawet wywołać zmiany nowotworowe skóry. 



[1] Doris J. Day, Sondra Forsyth, Forget the Facelift, Turn Back the Clock with a Revolutionary Program for Ageless Skin, Avery Pub Group, 2006