Tanoreksja, czyli ćpanie słońca bez recepty

TanoreksjaTanoreksjaNie tylko alkohol, papierosy i narkotyki są niebezpieczne. Można się również uzależnić od z pozoru niewinnej czynności, jaką jest… opalanie. Co więcej, nałogowe przebywanie na słońcu lub w solarium, czyli tanoreksja, grozi poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Powoduje oparzenia, zmarszczki, a nawet złośliwego raka skóry. Jeśli czekoladowe zabarwienie ciała jest dla ciebie niezwykle ważne, przeczytaj z uwagą poniższy tekst.

 

Co to jest tanoreksja?

Tanoreksja to zaburzenie psychiczne polegające na niekontrolowanej konieczności opalania się. Nazwa tego uzależnienia nawiązuje do anoreksji, innej formy zaburzenia obrazu ciała. W znacznej mierze problem ten związany jest z ideałami życia, propagowanymi przez społeczeństwo i pokutującym wciąż stereotypem, że opalona skóra oznacza sukces i piękno. Problem uzależnienia od opalania może wydawać się śmieszny, jednak w rzeczywistości konsekwencje choroby mogą być bardzo poważne.

 

Objawy nałogu

Sygnałem ostrzegawczym powinno być częste przebywanie w solarium lub na słońcu i wydłużanie czasu opalania. W skrajnych przypadkach czas kąpieli słonecznych lub sesji w solarium znacznie przekracza zalecane normy. (W zależności od intensywności światła bezpieczny czas przebywania na słońcu to ok. 15–30 minut, a w solarium 3–5 minut). Znakiem rozpoznawczym tanoreksji jest również niewłaściwa ocena zabarwienia karnacji.

Według danych Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków – Food and Drug Administration (FDA) około 30milionów Amerykanów, w tym 2,3 miliona nastolatków rocznie korzysta z opalania w solariach. Wiele salonów pozwala młodzieży na opalanie się 6–7 dni w tygodniu, co dwukrotnie przekracza zalecenia FDA, zgodnie z którymi można się bezpiecznie opalać maksymalnie3 razy w tygodniu[1].

 

Intensywne opalanie może być niebezpieczne

Długotrwałe przebywanie na słońcu lub w solarium, zwłaszcza bez odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem, powoduje oparzenia skóry, które pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin po ekspozycji. Może wywoływać również rumień, przebarwienia i reakcje alergiczne lub wysypkę.

Bardziej niepokojące są jednak szkody, jakie promieniowanie ultrafioletowe wyrządza w procesie długoterminowym. Według raportu Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), promieniowanie UV wydzielane zarówno przez słońce, jak i solarium, może powodować przedwczesne starzenie się skóry, uszkodzenia oczu oraz raka skóry.[2]

 Starzenie się skóry pod wpływem promieniowania słonecznego zostało sklasyfikowane jako odrębny problem medyczny – fotostarzenie. Badania wykazują, że długotrwała ekspozycja na słońce uszkadza włókna kolagenu i elastyny oraz znacznie przyspiesza starzenie się skóry. Ponadto przyczynia się do powstawania przebarwień, które zawsze dodają lat. Długotrwałe oddziaływanie promieni słonecznych może doprowadzić też do oparzenia rogówki lub uszkodzenia siatkówki oka, a w skrajnych przypadkach – być przyczyną zaćmy.

 

Nowotwory skóry

Oddziaływanie promieni ultrafioletowych najczęściej prowadzi do zachorowań na raka podstawnokomórkowego lub płaskonabłonkowego. Słońce i solarium wywołują również najbardziej zabójczą odmianę raka skóry – czerniaka.

Uważa się, że we współczesnym społeczeństwie częstość występowania czerniaka złośliwego wzrosła w ciągu ostatnich 40 lat w wyniku zmiany nawyków dotyczących spędzania wakacji, takich jak częste wyjazdy do regionów tropikalnych i zwiększona ekspozycja na słońce[3].

 

[1] http://www.fda.gov/downloads/AboutFDA/Transparency/Basics/UCM213312.pdf

[2]http://www.fda.gov/radiation-emittingproducts/radiationemittingproductsandprocedures/tanning/default.htm

[3] Wolfgang Harth, Uwe Gieler, Daniel Kusnir, Francisco A. Tausk, Clinical Management of Psychodermatology, Springer, 2008, s. 183.