Nie opalaj się na czerwono!

Nie opalaj się na czerwonoNie opalaj się na czerwonoPowstawanie opalenizny jest reakcją obronną skóry na oddziaływanie promieni słonecznych. Pod wpływem oddziaływania promieni ultrafioletowych melanocyty produkują melaninę, żeby się przed nimi zabezpieczyć. Melanina stanowi barierę chroniącą niżej położone warstwy skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Im intensywniejsze jest działanie promieni słonecznych, tym więcej skóra wytwarza melaniny i powstaje opalenizna.

Witamina D

Przekonanie o tym, że przebywanie na słońcu jest zdrowe, jest w pewnym stopniu uzasadnione, ponieważ promieniowanie UV jest konieczne do produkcji witaminy D. Witamina D odpowiada za prawidłową budowę kości, a jej niedobór sprzyja powstawaniu krzywicy i osteoporozy. Należy jednak pamiętać, że do prawidłowego metabolizmu witaminy D niezbędne są jedynie niewielkie dawki ultrafioletu.

 

 

Promieniowanie słoneczne

Szkodliwe promieniowanie UV wzrasta, kiedy słońce jest w zenicie, czyli około południa. Ilośćpromieniowania UVdocierającego do powierzchnijest też uzależniona od ilości ozonu w stratosferzeorazzachmurzenia nieba. Gruba warstwa chmurmoże znacznie zmniejszyćpoziom docierającego do powierzchni ziemi promieniowaniaultrafioletowego. Statystycznie najsilniejszepromieniowanie występuje w okresieprzesilenialetniego(21czerwca), najsłabsze z kolei – w czasieprzesileniazimowego(21 grudnia).

Szkodliwość promieniowania UV

Promieniowanie UVA – długie (400 nm–315 nm) – odpowiedzialne jest za fotostarzenie. Przy długotrwałym naświetlaniu uszkadza włókna kolagenu i elastyny, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek i przebarwień. Wnika głęboko w skórę i może prowadzić do uszkodzeń DNA. Wspólnie z UVB stanowi istotny czynnik rakotwórczy. Promienie UVA występują przez cały rok i są wyjątkowo zdradliwe, ponieważ przenikają przez chmury, ubranie, a nawet szyby.

Promieniowanie UVB – promienie średnie (315 nm–280 nm) – jest główną przyczyną zaczerwienienia skóry i oparzeń słonecznych. Dociera do powierzchownych warstw naskórka i powoduje uszkodzenia komórek. W znaczący sposób przyczynia się do fotostarzenia i odgrywa kluczową rolę w rozwoju raka skóry. Intensywność promieniowania UVB zależy od sezonu, miejsca i pory dnia. Najbardziej niebezpieczne jest latem, między godz. 10 a 16. Promienie UVB nie przenikają przez szkło.