Zbudowane z delikatnej błony śluzowej usta są bardzo podatne na przesuszenie. Na co dzień mają styczność z całym szeregiem czynników zewnętrznych, które niekorzystnie wpływają na ich wygląd. Z problemem spierzchniętych ust borykamy się najczęściej w zimie, jednakże bywa i tak, że mamy z nim styczność latem.

Przyczyny spierzchniętych ust

W niektórych, skrajnych przypadkach suche usta towarzyszą komuś przez cały rok. Najczęściej jest to oczywiście spowodowane przez problemy zdrowotne. Rozregulowana gospodarka hormonalna i niedobór witamin(zwłaszcza z grupy B), to tylko niektóre z przyczyn nieestetycznego wyglądu ust. Na ich kondycję wpływa również to, co jesz. Warto czasem odmówić sobie pikantnych przypraw i potraw, ponieważ bezpośrednio przyczyniają się one do uczucia suchości. Jeśli w dodatku pijesz zbyt mało wody, istnieje spora szansa, że niedługo zaczniesz borykać się z opisywanym wyżej problemem.

WIĘCEJ

skóra po lecieMłoda skóra jest doskonale nawodniona, a dzięki temu sprężysta, gładka i jędrna. Z wiekiem zawartość wody w komórkach spada, w konsekwencji czego skóra staje się cienka i pomarszczona, a jej nadmiar zaczyna obwisać. Celem zabiegów nawilżających jest wprowadzenie do naskórka substancji, które wiążą cząstki wody znajdujące się w skórze. Substancje nawilżające absorbują wodę, sprawiając, że skóra staje się bardziej nawodniona, co sprawia, że wydaje się gładsza, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Kwas hialuronowy – odpowiednie nawilżenie

Naturalnie występujący w organizmie kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie tkanek. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. W młodym wieku poziom kwasu hialuronowego jest wysoki, dzięki czemu skóra jest sprężysta i gładka. Z czasem jego ilość maleje i powstają zmarszczki. Wówczas ratunkiem jest uzupełnianie poziomu kwasu hialuronowego. Jednak cząsteczki kwasu hialuronowego są zbyt duże, by mogły przeniknąć przez nieuszkodzoną skórę. Dlatego skuteczna aplikacja kwasu wymaga zastosowania specjalnych zabiegów, np. mezoterapii.

WIĘCEJ

Błędy w codziennej pielęgnacji twarzy

Odpowiednia dbałość o cerę sprawia, że możemy długo cieszyć się jej promiennym i zdrowym wyglądem. Codzienna pielęgnacja powinna być na tyle kompleksowa, by dostarczyć skórze właściwych składników odżywczych.

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jak przebiega Twój codzienny rytuał pielęgnowania twarzy? Czy poświęcasz mu dostatecznie dużo czasu? Jakie błędy możesz popełniać?

WIĘCEJ

Suchość skóry może dotyczyć zarówno twarzy, jak i całego ciała. Przyczyn jest bardzo wiele, można doszukiwać się ich w środowisku wewnętrznym i zewnętrznym organizmu. W niektórych przypadkach jest to choroba genetyczna, na którą dana osoba nie ma zbyt wielkiego wpływu.

 

Charakterystyka skóry suchej

Ludzka skóra pełni bardzo ważną rolę. Przede wszystkim chroni organizm przed szkodliwymi wpływami środowiska zewnętrznego, zapewniając mu stabilną ilość nawodnienia. Zdrowy naskórek składa się z dużej ilości wody. Otaczające go ceramidy zbudowane są w głównej mierze z cholesterolu i nienasyconych kwasów tłuszczowych, tworzących nieprzepuszczalną powłokę odpowiedzialną za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i elastyczności skóry.

WIĘCEJ