Co czwarty Polak zdradza?

Poliamoria czy zdradaZdrada jest bardziej powszechna, niż chciebyśmy przyznać. Wg danych CBOS 1/4 Polaków jest ogranicza się do jednego partnera, a jeszcze więcej ma ochotę na "skok w bok", ale tych pragnień nie realizuje z lojalności, przekonań lub praktycznych pobudek. Jedni będą w tym momencie krzyczeć o zepsuciu obyczajów, inni stwierdzą, że to ... dość naturalne.

Sytuacja, w której kocha się więcej niż jedną osobę i za satysfakcjonujące uważa posiadanie wiecej niż jednego partnera zyskuje na popularności i doczekała się już swojej nazwy - poliamoria, zainteresowania ze strony psychologów i marszy zwolenników.

Poliamoria to związek miłosny więcej niż 2 osób. Dla wielu jest to nic innego jak zdrada. „Poliamoryści podkreślają jednak, że wszystko odbywa się na zasadach partnerstwa i zgody każdego z uczestników” – mówi serwisowi infoWire.pl Piotr Gumienny, psycholog i terapeuta z poradni PrimoPsyche. To umowa, wynikająca z chęci nieograniczania siebie.

 

Poliamoria nie sprowadza się tylko i wyłącznie do relacji czysto seksualnej. To również poszukiwanie uczuć, których nie otrzymuje się od obecnego partnera.

Gdzie jesteśmy najbardziej otwarci i odważni? W internecie oraz poza swoim miejscem zamieszkania. „[...] Możemy budować swój obraz od początku i być kimś zupełnie innym” – podkreśla Piotr Gumienny. To daje możliwość zapomnienia o swoich niedoskonałościach i poczucie bycia lepszym.

 Kobiety szukają starszych partnerów, a mężczyźni – młodszych partnerek? Obecnie nie jest to już takie oczywiste. „Mężczyźni coraz częściej wybierają starsze kobiety. To im imponuje, nabierają doświadczenia” – uważa ekspert. Z kolei dojrzałe panie, chcą być adorowane, eksperymentować w łóżku, nawet za cenę utrzymywania kochanka.

Udane życie seksualne działa bardzo budująco. „Czujemy się atrakcyjni fizycznie. Zarówno dla partnera, jak i dla samego siebie” – mówi Piotr Gumienny. Dla jednych wierność jednej osobie jest bardzo ważna i nie mają potrzeby wchodzenia w inne związki. Dla drugich – nie. To wciąż indywidualna sprawa.