Chroń wzrok latem, czyli jak poprawnie wybrać okulary przeciwsłoneczne

okulary przeciwsłoneczneZbyt intensywne wystawianie naszego wzroku na promieniowanie UV może być groźne dla oczu i wywoływać wiele dolegliwości, m.in. zapalenie spojówek. Warto zadbać więc o odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Prawidłowy dobór okularów przeciwsłonecznych jest bardzo ważny. Na każdym rogu ulicy, w supermarketach, sklepach sieciowych można kupić ciemne okulary. Niestety nie chronią one naszego wzroku przed szkodliwością promieni UV. Takie okulary mogą nam więcej zaszkodzić niż pomóc. Kiepskiej jakości szkła i słaba widoczność sprawia, że wzrok nam się psuje, a oczy męczą. Poza tym nieodpowiednie szkła powodują rozszerzanie się naszej źrenicy, gdy dociera do niej słońce, a nie, jak powinno być jej zwężanie. Przez to zamiast chronić oko przed promieniami, docierają one do oka w nadmiarze. Właśnie dlatego warto kupować okulary przeciwsłoneczne tylko i wyłącznie w salonach optycznych.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych:

•    soczewki odpowiednio przyciemnione
•    dopasowane do głowy
•    zabudowane
•    obszerne, aby chronić powieki i spojówki
•    szkła polaryzacyjne, eliminujące oślepiające odblaski słońca

Podrażnienie spojówek powodowane słońcem

Swędzenie, pieczenie, łzawienie, kłucie, nadwrażliwość na światło – to objawy podrażnienia spojówek. Nie jest ono niebezpieczne dla życia, ale lekceważenie objawów i nieleczenie może w skrajnych przypadkach skutkować poważnymi komplikacjami, jak np. owrzodzenie, czy perforacja rogówki. Podrażnienia oczu mogą wywoływać różne, znane czynniki jak: dym, kurz, brud, zimno, gorąco, światło ultrafioletowe. Na zapalenie spojówek najszybciej pomogą krople do oczu (np. Homeoptic). Lekarze zalecają używanie kropel z naturalnymi składnikami, jak nagietek lekarski, świetlik oraz starzec popielaty (jak np. w kroplach Homeoptic), jeżeli objawy nie ustępują należy wtedy udać się po pomoc medyczną. Warto zająć się jednak profilaktyką, która pozwoli uchronić nas przed tą chorobą. Należy bardzo przestrzegać higieny oka, nie pocierać oczu brudnymi rękami, unikać zadymionych miejsc i ostrego światła. Bardzo ważne jest, aby używać tylko okularów z salonów optycznych z filtrem zabezpieczającym oko (rogówkę, spojówkę i powieki) przed promieniowaniem i które zmniejszają liczbę promieni, docierającą do soczewki i siatkówki.