Co to jest cellulit?

Cellulit najczęściej pojawia się wraz ze zmianami hormonalnymi – w czasie dojrzewania, ciąży i premenopauzy, a także w okresie antykoncepcji hormonalnej i terapii hormonalnej. cellulit - co to jest i jak powstajeCellulit, określany jako „pomarańczowa skórka”, jest utrapieniem wielu kobiet. Niekorzystne zmiany w budowie skóry mogą pojawić się nawet w młodym wieku i są trudne do usunięcia. Mimo iż cellulitowi sprzyja nadwaga, „pomarańczowa skórka” dotyka również szczupłe osoby. Na szczęście, stosując dietę, uprawiając sport i stosując zabiegi antycellulitowe, można znacznie poprawić kondycję skóry.

Co to jest cellulit

Nie ma jednoznacznej przyczyny powstawania cellulitu. Za zmiany w strukturze skóry odpowiada nieprawidłowe krążenie żylne i limfatyczne oraz zaburzenia hormonalne. Zaburzenia prowadzą do zwyrodnienia i rozrastania się komórek tłuszczowych, które uwidaczniają się na powierzchni skóry w postaci guzków, nierówności, fałd i wgłębień.

Jak powstaje cellulit

Cellulit najczęściej pojawia się wraz ze zmianami hormonalnymi – w czasie dojrzewania, ciąży i premenopauzy, a także w okresie antykoncepcji hormonalnej i terapii hormonalnej. Dzieje się tak, ponieważ zaburzenia gospodarki hormonalnej, dotyczące zwłaszcza wydzielania estrogenów, pogarszają funkcje układu krwionośnego i limfatycznego.

Spowolnienie przepływu krwi i limfy prowadzi do zatrzymania płynów w tkankach. Obrzęknięte tkanki uciskają komórki tłuszczowe, zakłócając ich funkcjonowanie. Komórki tłuszczowe wchłaniają wodę i zwiększają swoją objętość. W efekcie powiększone i stłoczone na małej przestrzeni komórki skóry i komórki tłuszczowe uciskają się nawzajem, potęgując obrzęki i deformacje. W końcowym stadium komórki tłuszczowe, zbite w grupy, są wypychane ku górze i uwidaczniają się pod powierzchnią skóry w postaci cellulitu. To błędne koło przerwać może jedynie ingerencja z zewnątrz.

Od „pomarańczowej skórki” do „efektu materaca”

Charakterystyczna dla cellulitu jest nierówna i pofałdowana skóra z wyraźnie wyczuwalnymi wypukłościami – grudkami nierównomiernie rozłożonego tłuszczu. Początkowo guzkowatość pośladków lub ud wykazuje tylko „test uszczypnięcia”, czyli ujęcie fałdu skóry między palce i ściśnięcie jej. Wraz ze stopniem nasilenia zmian nierówności stają się coraz bardziej widoczne.

Cellulit to nie to samo co cellulitis

Chociaż te terminy brzmią podobnie, nie należy ich stosować wymiennie. Cellulitis to znacznie poważniejszy problem niż cellulit. Jest to stan zapalny tkanki łącznej i skóry właściwej, objawiający się silnym zaczerwienieniem skóry, mogącym przybrać purpurowy odcień. Zmianie kolorytu towarzyszy silny ból i uczucie pieczenia. Cellulitis wywołują bakterie, głównie gronkowiec złocisty (Staphylococcus ureus) i paciorkowiec ropotwórczy (Streptococcus pyogenes). Do zakażenia może dojść na skutek zranienia, oparzenia, ukąszenia przez owady lub zmian chorobowych skóry.



[i] Howard Murad, Precz z cellulitem, Klub Dla Ciebie, Warszawa 2007.