Zabiegi odchudzające - przegląd

Zabiegi odchudzające - przeglądZabiegi odchudzające - przeglądNowoczesne metody dermatologii i kosmetologii pozwalają przechytrzyć naturę i zmienić kształty ciała. Umożliwiają usunięcie nadmiaru komórek tłuszczowych z wybranych okolic i równomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Metody te nie zastąpią diety i ruchu, ale w sposób skuteczny wspierają proces odchudzania i pomagają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w „trudnych partiach”.

 

Według danych Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej w 2007 roku zabiegi nieinwazyjnego ujędrniania skóry były 11 najpopularniejszą kuracją upiększającą w USA, której poddało się ponad 250 tys. pacjentów. Jeszcze większą popularnością cieszyła się liposukcja chirurgiczna. W tym samym roku przeprowadzono operacje na grupie ok. 450 tys. osób niezadowolonych ze swojej sylwetki[i].

Na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń stosowanych do tego celu, takich jak lasery, urządzenia wykorzystujące fale radiowe lub ultradźwięki, aparaty do masażu czy też leczenia termicznego. Upraszczając, zabiegi można podzielić na dwie grupy:

  • stymulujące – pobudzają pracę komórek tłuszczowych, poprawiają ukrwienie i przepływ substancji odżywczych do komórek oraz przyspieszają przemianę materii,
  • redukujące – prowadzą do zmniejszenia ilości komórek tłuszczowych; ta grupa zabiegów daje szybszy i wyraźniejszy, a przy tym trwalszy, efekt, gdyż zmniejszenie ilości adipocytów znacznie spowalnia tycie w danym obszarze ciała; do tej grupy należą zarówno metody chirurgiczne, jak i nieinwazyjne zabiegi, takie jak np. lipoliza.

 

Najpopularniejsze zabiegi odchudzające, dostępne w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych: 

 

Bańka chińska – siła tradycji

Masaż bańką chińską to kompleksowy i bardzo skuteczny zabieg redukujący cellulit i ujędrniający skórę. W tym masażu wykorzystywana jest zasada podciśnienia. Bańka chińska zasysa skórę, rozbijając tkankę tłuszczową. Ponadto powoduje poprawę ukrwienia, zwiększenie elastyczności i jędrności skóry, przyspiesza miejscową przemianę materii i oczyszcza z toksyn. Masaż przynosi również ulgę w przypadku dolegliwości skórno-tkankowych, dzięki energetyzowaniu i rozgrzewaniu odpowiednich punktów ciała.  

Endermologia – roll&lift

Metodę wynaleziono w latach 70. XX w. w celu zmniejszania blizn pooperacyjnych, wygładzania skóry i redukowania obwodu ciała. To rodzaj głębokiego masażu w technologii roll&lift. Głowica urządzenia do endermologii wyposażona jest w specjalne rolki, które masują fałdy skóry. Odstęp między rolkami i kierunek obrotów może być regulowany, zapewniając różnorodny masaż, oddziałujący na grube i cienkie fałdy. W trakcie zabiegu komórki tłuszczowe są stymulowane do szybszego i efektywniejszego spalania tłuszczu. Pojedynczy zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Badania przeprowadzone na grupie 85 pacjentów wykazały średnią redukcję obwodu ciała o 1,3-1,8 cm, po odbyciu serii zabiegów (od 7 do 14).[ii]

Lipoliza igłowa – dobroczynny wyciąg z soi

Fosfatydylocholina to związek chemiczny z grupy lecytyn o działaniu rozpuszczającym tłuszcz. Do celów medycznych fosfatydylocholina pozyskiwana jest z wyciągu z soi.

Gdy mimo diety, ćwiczeń i masaży, uda, brzuch lub pośladki nadal nie chcą schudnąć, można pomyśleć o bardziej zdecydowanych metodach. Lipoliza igłowa w stosunkowo łatwy sposób umożliwia pozbycie się zbędnych centymetrów w wybranej partii ciała.  Kuracja polega na wstrzyknięciu w tkankę tłuszczową odpowiedniej ilości preparatu zawierającego fosfatydylocholinę.   Najlepsze efekty daje seria 2-4 zabiegów powtarzanych w kilkutygodniowych odstępach.  

Zeltiq – mrożenie tkanki tłuszczowej

Leczenie zimnem jest alternatywną formą redukcji tkanki tłuszczowej. Zabieg oparty jest na kriolipolizie, czyli zamrażaniu niechcianych komórek tłuszczowych, które giną w temperaturze 0°C. Zamrożone komórki są w sposób naturalny eliminowane z organizmu. Pełny efekt uwidacznia się w ciągu dwóch tygodni po zabiegu, w trakcie których ciało pozbywa się martwych komórek tłuszczowych. Efekt zabiegu utrzymuje się pod warunkiem zmiany trybu życia, czyli racjonalnego odżywiania i włączenia aktywności fizycznej do harmonogramu zajęć. 

Ultradźwięki – rozbijanie komórek tłuszczowych

Nowoczesne urządzenia, takie jak Ultrashape Contour® i LipoSonix® wykorzystują skoncentrowaną energię ultradźwięków w celu rozbicia błon komórek tłuszczowych. Podczas zabiegu fale dźwiękowe docierają na wybraną głębokość pod skórę i powodują mechaniczne uszkodzenie komórek tłuszczowych. Natomiast skóra, naczynia krwionośne, nerwy i otaczające tkanki pozostają nienaruszone[iii]. Badania wykazały, że pod wpływem oddziaływania ultradźwiękami można osiągnąć redukcję obwodu brzucha o średnio 1,9 cm w ciągu 12 tygodni po zabiegu. W przypadku przeprowadzenia trzech zabiegów średnia ta wzrasta do 3,95 cm[iv]. 

Liposukcja chirurgiczna – odsysanie tłuszczu

Nie można jednak traktować liposukcji jako metody odchudzania. Jest to  absolutnie awaryjna metoda, po której koniecznie trzeba zadbać o zdrowe i racjonalne odżywianie. Liposukcja jest chirurgiczną metodą usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała. W trakcie zabiegu wykonywane są małe nacięcia na skórze, poprzez które wprowadzana jest specjalna metalowa kaniula. Połączona jest ona z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie i odsysającym tłuszcz. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W przypadku poddawania liposukcji niewielkiego obszaru ciała może wystarczyć znieczulenie miejscowe. Zabieg pozwala na skuteczne i trwałe pozbycie się komórek tłuszczowych. Ilość tłuszczu, który można usunąć podczas jednej operacji, jest znacznie większa niż w przypadku mniej inwazyjnych metod.  Otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, ale również stanu zdrowia. O ile liposukcja mam wpływ na pierwsze, to drugiego nie poprawi. 

Liposukcja ultradźwiękowa – łagodniejszy przebieg

Jest to mniej inwazyjna forma liposukcji chirurgicznej. Komórki tłuszczowe rozbijane są przy pomocy ultradźwięków. Ultradźwięki, generowane przez specjalne urządzenie, docierają do błony komórkowej za pośrednictwem specjalnej kaniuli. Zaletami liposukcji ultradźwiękowej są: możliwość przeniknięcia przez obszary ciała zawierające więcej tkanki łącznej oraz mniejsza utrata krwi podczas zabiegu. Mniejsza urazowość zabiegu pozwala też na kilkukrotne stosowanie liposukcji ultradźwiękowej w tej samej partii ciała. 

Liposukcja laserowa – mniej inwazyjna

Podczas liposukcji laserowej komórki tłuszczowe są rozbijane pod wpływem promieniowania laserowego. Badania wykazały, że komórki tłuszczowe absorbują światło o specyficznej długości fali. Umożliwia to skuteczny „strzał” wiązką światła, wymierzony tylko w zbędny tłuszczyk, bez ryzyka uszkodzenia otaczających komórek i tkanek.  Zabieg wykonywany jest poprzez wprowadzenie na ok. 1–2 mm w głąb ciała specjalnych rurek, za pomocą których promienie lasera dostają się pod powierzchnię skóry i naświetlają komórki tłuszczowe, powodując ich rozbicie. Uzyskany w ten sposób płynny tłuszcz jest odprowadzany na zewnątrz organizmu.


[i]  Barry E. DiBernardo, Jason N. Pozner, Lasers and Non-Surgical Rejuvenation, Elsevier Health Sciences, 2009, s. 129–130.
[ii]  Murad Alam, Jeffrey S. Dover, Non-Surgical Skin Tightening and Lifting, Saunders, 2008, s. 121.
[iii]  Barry E. DiBernardo, Jason N. Pozner, Lasers and Non-Surgical Rejuvenation, Elsevier Health Sciences, 2009, s. 130.
[iv] Murad Alam, Marisa Pongprutthipan, Body Rejuvenation, Springer–Verlag New York Inc., 2010, s. 154.
[v] Rhoda S. Narins, Safe Liposuction and Fat Transfer, Informa Healthcare, 2003, s. 25.
[vi] Jean M. Loftuss, The Smart Woman's Guide to Plastic Surgery, McGraw-Hil l, 2007, s. 210.
[vii] Sherrell J. Aston, Douglas S. Steinbrech, Jennifer L. Walden, Aesthetic Plastic Surgery, Saunders, 2009, s. 784‑785.
[viii] Jean M. Loftuss, The Smart Woman's Guide to Plastic Surgery, McGraw–Hill, 2007, s. 210.