Wiotkość skóry, czyli ciało nieidealne

Wiotka skóraUtrata idealnej gładkości i jędrności skóry może mieć różne przyczyny. Kobiecy brzuch jest najbardziej narażony na zwiotczenie tkanek ze względu na znaczne rozciągnięcie skóry podczas ciąży. Częstą przyczyną jest też nagłe schudnięcie u osób, które borykały się z nadwagą. Na skutek ćwiczeń, diety lub zabiegów estetycznych zbędne kilogramy znikają, ale pozostaje problem w postaci obwisających fałdów „luźnej” skóry.

Dlaczego skóra staje się „luźna”

Wiotczenie skóry uzależnione jest zarówno od czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wewnętrzne uwarunkowania, takie jak wiek, płeć oraz poziom hormonów, wpływają na strukturę i wygląd skóry i mogą znacznie obniżyć stężenie kwasu hialuronowego. W efekcie dochodzi do widocznej utraty gęstości naskórka. Ponadto czynniki zewnętrzne, z których najbardziej niebezpieczne są promienie słoneczne, zanieczyszczenia środowiska, leki i palenie papierosów, przyspieszają utratę elastyczności tkanek.

 

Jednak największe znaczenie mają procesy zachodzące na poziomie komórkowym. Bezpośrednią przyczyną wiotczenia i obwisania skóry jest niedobór kolagenu i elastyny, do czego dochodzi wraz z wiekiem. Kiedy skóra zaczyna się starzeć, spada zawartość tych składników w komórkach.

Kolagen i elastyna

Kolagen jest głównym białkiem organizmu, produkowanym w komórkach, zwanych fibroblastami. Drugim ważnym składnikiem jest elastyna. Młoda i jędrna skóra zawiera duże ilości tych białek. Włókna kolagenowe i elastynowe są wówczas bardzo sprężyste, mogą rozciągać się i kurczyć, a skóra nadal pozostaje gładka, elastyczna i dobrze naprężona. Z wiekiem produkcja białek spada, a istniejące ulegają zwyrodnieniu. Wiązania kolagenu i elastyny tracą swoją rozciągliwość i zaczynają przypominać rozciągniętą wełnę. W efekcie skóra staje się cienka, rozciągnięta i zwiotczała.

Ujędrnianie skóry nowoczesnymi metodami

Według danych AmerykańskiegoTowarzystwaChirurgii Plastycznej i Estetycznej w 2007 roku zabiegi nieinwazyjnego ujędrniania skóry były 11 najpopularniejszym zabiegiem w USA, któremu poddało się ponad 250 tys. pacjentów[i].

Nowoczesne osiągnięcia medycyny estetycznej mogą skutecznie pomóc w walce z wiotkością i obwisłościami. Zabiegi takie jak mezoterapia czy radiofrekwencja stanowią skuteczną alternatywę wobec chirurgii plastycznej. W widoczny sposób redukują objawy niekorzystnego wpływu grawitacji. Pozwalają odzyskać napiętą i jędrną skórę w trudnych partiach, takich jak np. brzuch.

 


[i]           Barry E. Di Bernardo, Jason N. Pozner, Lasers and Non-Surgical Rejuvenation, s. 129.