Makijaż permanentny

Nie tylko dla urody

Makijaż permanentny może pomóc niektórym chorym odzyskać poczucie własnej atrakcyjności. Mikropigmentacja pozwala na rekonstrukcję brwi utraconych w wyniku starości, łysienia, chemioterapii lub zaburzeń genetycznych. Pomaga też ukryć blizny i białe plamy na skórze wywołane np. przez bielactwo. Makijaż permanentny jest również stosowany w celu poprawy kształtu sutków, np. po operacji piersi.

Profesjonalny makijaż permanentny

Trwały makijaż powinien być dostosowany do potrzeb i charakteru danej osoby. Może być mniej lub bardziej wyrazisty, obejmować całą twarz lub tylko jej wybraną część, np. oczy. Poza tym musi podkreślać naturalny koloryt twarzy – barwy powinny być tak dobrane, aby harmonizowały z odcieniami skóry, kolorem włosów oraz stylem ubierania się. Do makijażu należy używać sprawdzonych barwników, gdyż niektóre z dostępnych preparatów zawierają substancje mogące wywoływać uczulenia.

Makijaż permanentny brwimetoda piórkowa

 

Najnowsza technika mikropigmentacji, nazywana piórkowo-kreskową, polega na zastosowaniu sterylnych piórek składających się z płaskich igieł łączonych. Dotychczasowe metody wykonywania makijażu permanentnego polegały na nakłuwaniu naskórka punkt po punkcie. Wprowadzony w ten sposób pigment wygląda jak przylegające do siebie maleńkie kropki. Dzięki metodzie piórkowej pigment wprowadzany jest w postaci cieniutkich kresek, co daje złudzenie trójwymiarowości i naturalności. Technika umożliwia uzyskanie efektu pojedynczych włosków i pozwala wiernie zrekonstruować brwi.

Makijaż permanentny oczu

Trwałe kreski na powiekach są doskonałym rozwiązaniem dla kobiet uczulonych na kosmetyki, noszących soczewki kontaktowe, mających problemy z łzawieniem lub po prostu zmęczonych koniecznością codziennego nakładania makijażu. W zależności od upodobań klienta efekt końcowy może być bardzo subtelny, ograniczony do nieznacznego wzmocnienia linii rzęs lub bardzo wyrazisty, naśladujący klasyczny make up. Kreski można nanieść na obie powieki lub tylko na powiekę górną.

Makijaż permanentny ust

Pełne i seksowne usta o intensywnym zabarwieniu można osiągnąć dzięki odpowiedniemu wprowadzeniu pigmentu. Makijaż permanentny pomaga podkreślić niewyraźny kontur warg. Jeśli usta są zbyt blade i zlewają się z karnacją, można wprowadzić pigment na całą ich powierzchnię, uzyskując intensywniejsze zabarwienie. W zależności od potrzeb usta można też powiększyć i sprawić, że będą wydawać się pełniejsze lub przeciwnie – zmniejszyć zbyt wydatne wargi.

Przebieg zabiegu

Zabieg poprzedzony jest próbnym makijażem, dzięki czemu można mniej więcej zwizualizować efekt końcowy. Bezpośrednio po zabiegu makijaż jest zdecydowanie mocniejszy. W ciągu kolejnych 2 tygodni wierzchnia warstwa naskórka złuszcza się wraz z częścią barwnika, więc zabarwienie traci swoją intensywność. W porównaniu do barwy wyjściowej blednie o ok. 50%. Po tym czasie linergistka ocenia efekty i jeśli trzeba poprawić kolor, wzmocnić go lub osłabić, wykonuje korektę.

Zalecenia pozabiegowe

Możliwe skutki uboczne to podrażnienie, zaczerwienienie lub obrzęk skóry, ale objawy te szybko ustępują. Przez kilka dni trzeba szczególnie dbać o skórę – nawilżać ją, przemywać samą wodą bez mydła lub mleczkiem i tonikiem. Przez dwa tygodnie po zabiegu należy unikać słońca, sauny i solarium oraz nie korzystać z basenu.

Przeciwskazania i ryzyko

Makijażu permanentnego nie powinny wykonywać kobiety w ciąży, osoby chore na łuszczycę lub stosujące leki sterydowe. Możliwe powikłania to alergie na pigmenty, powstawanie blizn, ziarniniaków i bliznowców. Należy też starannie wybrać gabinet, ponieważ makijaż permanentny jest zabiegiem niosącym ze sobą ryzyko zakażenia.